22.2.2023

Registr dlužníků zdarma: vše, co potřebujete vědět

Na internetu je možné setkat se s nabídkami, které lákají na registr dlužníků a výpis z něj zdarma. Hned na úvod je však třeba uvést, že registr dlužníků je sice veřejnou databází a vyhledávat v ní tak může každý, to však automaticky neznamená, že je do registru dlužníků přístup zdarma. Tudíž při využití jakékoli služby nabízející výpis zdarma hrozí, že výsledek, který obdržíte, nic o dluzích kontrolované osoby neřekne a bude nepoužitelný.

Proč nelze využít registr dlužníků zdarma? Poskytování informací z registru dlužníků se řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb., která stanovuje poplatek za poskytnutí výpisu. Nahlédnout do registru dlužníků zdarma a ani získat výpis z registru dlužníků zdarma tedy není možné. Důvodem zavedení poplatku je i určitá regulace přístupu k informacím o dlužnících, rovněž provoz systému s sebou nese určité náklady.

UPOZORNĚNÍ:
Pokud někdo návod, jak zjistit dluhy zdarma, nebo přístup do registru dlužníků zdarma nabízí, s velkou pravděpodobností může jít o podvodné jednání s cílem vylákat osobní údaje výměnou za zcela bezcenný výpis. Před využitím takových služeb důrazně varujeme!

Jak získat výpis z registru dlužníků a jaké informace obsahuje

Jak už bylo výše zmíněno, využití registru dlužníků zdarma není podle vyhlášky možné, nicméně samotné opatření výpisu je velmi snadné a rychlé, navíc s výsledkem kontroly v podstatě ihned. 

Jak na to?

1.    Vyplnění formuláře na webu RegistrDluzniku.cz
Na hlavní straně webu zvolte, zda chce zkontrolovat osobu nebo firmu, a vyplňte potřebné údaje: u osob celé jméno a datum narození, nebo rodné číslo, u firem: IČO

2.    Volba způsobu provedení platby 
Platbu lze provést kartou, rychlým převodem nebo klasickým bankovním převodem, případně složenkou. Způsob platby má vliv na to, kdy je výsledek k dispozici (s ohledem na dobu připsání platby) - v tomto směru je nejvhodnější platba kartou nebo rychlým převodem.      
    
3.    Zaslání výsledku kontroly 
    Uveďte e-mail, na který má být výpis z registru dlužníků s výsledkem kontroly zaslán. 


Výsledek kontroly

no  Má-li kontrolovaný subjekt nějaký záznam v dlužnických registrech, výpis poskytne přehled těchto záznamů, a to nejen exekucí, ale také včetně případné insolvence nebo je-li subjekt evidován jako nespolehlivý plátce DPH. U každého záznamu je uvedeno datum nařízení a spisová značka, další informace jako např. výše dlužné částky, kontakt na exekutora apod., jsou součástí detailu, který je - opět na základě vyhlášky - zpoplatněn zvlášť. 

yes  Pokud je kontrola bez záznamu, znamená to, že u subjektu nejsou v daný okamžik v příslušných registrech evidovány žádné záznamy. 

Do registru dlužníků přístup zdarma není možný. V některých situacích se ale bez něj neobejdete. Kdy zejména je výpis vhodný? 

Ačkoli je výpis z registru dlužníků spojen s povinným poplatkem, poskytne informace, jejichž hodnota vysoce převyšuje náklady nezbytné na jeho pořízení. Navíc online, bez čekání nebo nutnosti jakékoli registrace.

Dlužníkům může pomoci při řešení jejich dluhů, neboť poskytne ucelený přehled závazků. Ihned tak ví, jaké exekuce a v jaké výši jsou na ně vedeny, s jakým exekutorem případ řešit, případně jaký je aktuální stav jejich insolvence apod.

Kontrola jiných osob nebo firem je vhodná zejména tehdy, pokud s tímto subjektem řešíte navázání nějaké nové obchodní spolupráce, jde o potenciálního nájemníka, zaměstnance nebo prodejce auta, nemovitosti či jiné nákladné věci. V těchto situacích se skutečně vyplatí si předem ověřit, jak je na tom druhá strana s finančními problémy, jestli je schopna plnit své závazky. V opačném případě totiž hrozí, že by se jejich případná exekuce mohla dotknout i vaší osoby. Předchozí výpis z registru dlužníků přitom může být včasným varováním před těmito nepříjemnými - a zcela zbytečnými - komplikacemi.

Existují nějaké dlužnické registry s přístupem zdarma?

Dlužnických databází existuje v České republice více, přičemž vlastníky jsou různé subjekty, tudíž podmínky pro získávání informací z nich se mohou lišit. Například u zdravotního nebo sociálního pojištění je možné obdržet určité informace zdarma, nicméně záznamy jsou poskytovány pouze pro vaši osobu, není možné prověřit někoho jiného, někdy je nutná osobní návštěva apod. 

Co se však týče dluhů vymáhaných soudními exekutory a evidovaných v registru exekucí, platí, že výpis je poskytnut vždy a pouze za poplatek. Na druhou stranu služba Registr Dlužníků umožňuje snadno a rychle prověřit libovolnou osobu, není třeba se nikde registrovat nebo ověřovat totožnost, vše lze vyřídit online a výsledek kontroly je ihned k dispozici. 

Autor: vd